Ενδοσχολική επιμόρφωση: Διαφοροποιημένη Διδασκαλία

Την Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Καλαμωτής με θέμα «Διαφοροποιημένη Διδασκαλία» από τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης Πληροφορικής (ΠΕ86), κ. Αιμιλιανό Ευαγγελινό. Αναφέρθηκαν τα κύρια χαρακτηριστικά και το θεωρητικό πλαίσιο για την εφαρμογή της. Έπειτα, παρουσιάστηκαν οι διαφορές της με την παραδοσιακή διδασκαλία και οι τεχνικές με τις οποίες μπορεί η διαφοροποιημένη διδασκαλία να εφαρμοστεί στη διδακτική πράξη. Την επιμόρφωση παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του σχολικού συγκροτήματος με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύμβουλο Εκπαίδευσης Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας, κ. Αιμιλιανό Ευαγγελινό, για τη στοχευμένη εισήγησή του.