Ενδοσχολική επιμόρφωση: Πρώτες Βοήθειες

Μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ενδοσχολική επιμόρφωση για τις Πρώτες Βοήθειες πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Καλαμωτής την Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, από εκπροσώπους του Κέντρου Υγείας Πυργίου. Οι ιατροί κ. Ηλίας Θεοδωρόπουλος και κ. Ανδρέας Ζερβόπουλος με την αρωγή της νοσηλεύτριας κ. Μαρίας Επιτροπάκη παρουσίασαν με τρόπο κατανοητό και εύστοχο τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν σε περιπτώσεις που απαιτείται παροχή πρώτων βοηθειών. Συγκεκριμένα, οι εισηγητές αναφέρθηκαν στον τρόπο με τον οποίο πρέπει να αντιμετωπίζεται ένα περιστατικό αιμορραγίας, κατάγματος, πνιγμονής, αλλεργίας και απώλειας αισθήσεων.  Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον το επιμορφωτικό σεμινάριο και συμμετείχαν στη συζήτηση με απορίες και προβληματισμούς.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στο Κέντρο Υγείας Πυργίου για τις γνώσεις που μας προσέφεραν σχετικά με την παροχή Πρώτων Βοηθειών, αλλά και γενικότερα την άμεση ανταπόκριση και την υποστήριξη στις δράσεις του σχολείου μας.