Ενδοσχολική επιμόρφωση: Σχολική Διαμεσολάβηση

Την Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου Καλαμωτής με θέμα τη «Σχολική Διαμεσολάβηση» από την κοινωνική λειτουργό του Κέντρου Πρόληψης «Ναυτίλος», κ. Ελένη Κοτσάτου. Έγινε ενημέρωση για τις βασικές αρχές και τους στόχους της διαμεσολάβησης, ως μιας πρακτικής ειρηνικής επίλυσης των διαφορών μεταξύ των μαθητών/τριών. Έπειτα, αναφέρθηκαν τα στάδια που πρέπει να ακολουθηθούν για να εφαρμοστεί πρόγραμμα σχολικής διαμεσολάβησης σε μια σχολική μονάδα. Ακολούθησε συζήτηση, κατά την οποία εκφράστηκαν σκέψεις και απορίες σχετικά με την εφαρμογή αλλά και τα οφέλη της σχολικής διαμεσολάβησης ως πρακτικής αυτενέργειας των μαθητών/τριών στην επίλυση των διαφορών τους.
Ευχαριστούμε θερμά την κ. Ελένη Κοτσάτου για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική εισήγησή της.

Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα τις εξαρτήσεις

Την ίδια μέρα, Τετάρτη, 27 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση στις μαθήτριες και στους μαθητές του σχολείου μας, από τα στελέχη του κέντρου πρόληψης Χίου «Ναυτίλος» κ.κ. Μαρίνα Κυριάκου και Στράτο Τσουκάρη με θέμα τις εξαρτήσεις. Τα παιδιά μέσω συζήτησης και βιωματικών δράσεων ενημερώθηκαν και προβληματίστηκαν για τις μορφές, τα αίτια αλλά και τον τρόπο πρόληψης των εξαρτήσεων.
Ευχαριστούμε θερμά τους κ.κ. Μαρίνα Κυριάκου και Στράτο Τσουκάρη για την ουσιαστική και ωφέλιμη παρέμβασή τους.