Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο δράσεων του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων για τον εορτασμό της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ», την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκαν οι ακόλουθες εκδηλώσεις:

α) Δρόμος Υγείας: περπάτημα μέχρι την παραλία της Κώμης από ομάδα μαθητών και καθηγητών.

β) Διοργάνωση εσωτερικών πρωταθλημάτων πετοσφαίρισης  και καλαθοσφαίρισης  μεταξύ των μαθητών & μαθητριών του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Καλαμωτής. Στα δύο πρωταθλήματα συμμετείχε και μία ομάδα καθηγητών.

γ) Δημιουργία καλλιτεχνικών έργων για την ημέρα του αθλητισμού.

Τα παιδιά αθλήθηκαν και διασκέδασαν συμμετέχοντας ενεργά στις παραπάνω δράσεις. Ήταν μια ευκαιρία να εκτονωθούν και να αποφορτιστούν από τα μαθήματα και ταυτόχρονα να ψυχαγωγηθούν μέσα από τις αθλητικές και καλλιτεχνικές δραστηριότητες. Υπεύθυνος για τις αθλητικές δραστηριότητες ορίστηκε ο γυμναστής του σχολείου κ. Αργύριος Στακιάς και υπεύθυνη καλλιτεχνικών η κ. Δήμητρα Λαμπρέτσα.