Ενημερωτική εκδήλωση ΚΕΔΑΣΥ

Την Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2022, το Γυμνάσιό μας σε συνεργασία με εκπροσώπους του ΚΕΔΑΣΥ Χίου πραγματοποίησε ενημερωτική εκδήλωση με θέματα που αφορούν τις μαθησιακές δυσκολίες και την αντιμετώπισή τους καθώς και την ενδοσχολική βία. Στην εκδήλωση συμμετείχαν μαθητές, μαθήτριες, γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της δράσης για τον άξονα Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση με τίτλο “Κεντώντας ανοίγματα ψυχής, ορίζοντες νου και δρόμους επικοινωνίας στο σχολείο των χωριών της μαστίχας”  πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από την αναπληρώτρια Προϊσταμένη του ΚΕΔΑΣΥ Χίου, κ. Σωτηρία Λαζάρου, με θέμα «Μαθησιακές δυσκολίες ή δυσκολίες μάθησης;».

Στη συνέχεια, στο πλαίσιο της δράσης για τον άξονα Σχέσεις σχολείου – οικογένειας με τίτλο «Σχολείο – οικογένεια: μια σχέση αμφίδρομη» η κ. Ιωακειμίνα Ποϊριατζίδου, ψυχολόγος του ΚΕΔΑΣΥ Χίου, ενημέρωσε τους παρευρισκομένους για τον σχολικό εκφοβισμό και την ενδοσχολική βία, αναδεικνύοντας τις βασικές πτυχές του φαινομένου.