Ενδοσχολική επιμόρφωση: Επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών

Τη Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Καλαμωτής με θέμα «Επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών» από τη Διευθύντρια της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, κ. Ευτυχία Βλυσίδου. Η εισηγήτρια αναφέρθηκε στη σημασία και την ανάγκη της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών, καθώς και στους τρόπους επίτευξής της. Επισημάνθηκαν, επίσης, τα χαρακτηριστικά και οι παράγοντες που θα βοηθήσουν τους εκπαιδευτικούς σε μια επιτυχημένη επαγγελματική πορεία. Την επιμόρφωση παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολικού συγκροτήματος.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Ευτυχία Βλυσίδου για την ουσιαστική και εξαιρετικά εποικοδομητική εισήγησή της.